تأمین سرمایه ها به کمک بانکها می آیند

تعداد بازدید: 1315 تاریخ: 1391/5/16
تأمین سرمایه ها به کمک بانکها می آیند
    

 مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه سپهر شاه کلید تقویت نظام مالی کشور و خروج آن از بانک محوری را همیاری شرکت های تأمین سرمایه با یکدیگر و اتصال این زنجیره به بازار پول در کنار وجود ابزارهای مالی متنوع در بازار سرمایه و ارائه این ابزارها از طریق بانکهای سرمایه گذاری می داند

شرکت های تأمین سرمایه جایگزین  مناسبی برای بانکها به شمار می روند. این گفته مدیران شرکت های تأمین سرمایه است که معقتدند برای ارتباط دو سویه  بازار پول و سرمایه تلاش می کنند و دیگر زمان آن رسیده تا تولید کنندگان و صنعت گران کشور برای تأمین نقدینگی مورد نیازخود به جای بانکهای تجاری  به سراغ بانکهای سرمایه گذاری بروند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا ) ، هرچند هنوز پنج  سال هم از عمر شرکت های تأمین سرمایه در ایران نگذشته است ولی با این همه حرکت رو به جلوی این شرکتها با عنوان بانکهای سرمایه گذاری توانسته است نگاه مسئولان را در دو سال اخیر به سمت جایگزینی این شرکت ها به جای بانکها برای تأمین مالی پروژه های تولیدی و اقتصادی تغییر جهت دهد. اما به اعتقاد مدیران سیستم بانکی در ساختار اقتصادی کشور، متأسفانه بانک‌ها نقش محوری دارند و سرمایه‌گذاران برای تأمین مالی طرح‌های تولیدی خود بیشتر به‌استفاده از منابع بانک‌ها فکر می‌کنند. مدیران بازار پول معتقدند در اقتصاد ایران سایر ابزارهای تأمین مالی کارایی لازم را در این زمینه ندارند .این در حا لی است که در اقتصادهای توسعه یافته و پویا، بازار سرمایه روند مناسبی برای تأمین مالی است . البته در سال‌های اخیر بازار سرمایه در اقتصاد ایران هم رشد خوبی داشته اما هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است. به اعتقاد کارشناسان نامأنوس بودن برخی بنگاه‌ها با بازار سرمایه مسأله‌ای است که بدنه کارشناسی و اجرایی بازار سرمایه همچون کارشناسان تأمین مالی شرکت‌های تأمین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری و کارگزاری  باید به آن بیاندیشند و به آن پاسخ قانع‌کننده دهند.

سالیانی است تلاش می شود تا متقاضیان نقدینگی به خصوص بخش های تولیدی به سراغ بازار سرمایه رفته و از طریق روش های تأمین مالی در این بازار هجمه فشار ناشی از تأمین نقدینگی که بر دوش بانکها است کم شود اما این اقدامات چندان کار ساز نبوده و همچنان بانکها در کانون توجه متقاضیان نقدینگی قرار دارند. شاید همین قضیه باعث شد تا وزیر اقتصاد بار دیگر در آخرین اظهارات خود خواستار خروج نظام مالی کشور از بانک محوری شود.

البته آقای وزیر خود بر این واقعیت اذعان دارند که چیدمان قوانین بازار سرمایه  بانک محور است و در این شرایط نمی توان از اقتصادی که قوانینش بر پایه بازار پول تنظیم شده است درخواست تغییر جهت یکباره به سمت بازار سرمایه را داشت!  در حقیقت وابستگی بازار سرمایه به بازار پول و در عین حال عدم همراهی بازار پول و سرمایه با یکدیگر دلیل مهم  رشد کند بازار سرمایه کشورمان با وجود توانایی ها و تلاش هایش بوده است.

به عنوان نمونه تا زمانی که ضامن بانکی وجود نداشته باشد قوانین بازار سرمایه اجازه انتشار اوراق بهادار را نمی دهد. مدیران بازار سرمایه معتقدند بازار پول باید به همراهی هرچه بیشتر با بازار سرمایه بیندیشد اما واقعیت این است که مسئولان بازار پول با وجود گلایه هایشان از فشار ناشی از تأمین نقدینگی بنگاه های اقتصادی حاضر به واگذاری این مسئولیت به شرکت های تأمین سرمایه نیستند .

پررنگ شدن نقش بازار اوراق بهادار با تعریف ابزارهای مالی جدید

بهروز زارع ، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه سپهر یکی از هفت بانک سرمایه گذاری فعال در کشور در این خصوص به خبرنگار سنا می گوید : با وجود تسلط نظام بانک محور در اقتصاد ایران اما فعالیت مستقیم سرمایه گذاری برای بانک ها بسیار محدود شده­است، طوری­که قبلا بانک ها راساً تامین مالی پروژه های بزرگ را از طریق شرکت­های زیرمجموعه بانک انجام می­دادند. بانک­ها بخشی از منابع خود را از طریق هلدینگ­های تحت مالکیتشان صرف سرمایه­گذاری مستقیم می­کردند. بدین­ترتیب یک فرصت مناسب برای ایجاد درآمدهای جدید ایجاد می­شد. این نهادها قادر بودند تا علاوه بر حاشیه سود وام­دهی و سپرده­پذیری از بازده سرمایه­گذاری مستقیم نیز برخوردار شوند. از سوی دیگر بانک­ها در خروج از سرمایه­گذاری مستقیم با محدودیت­هایی روبرو بودند که این موضوع نقدشوندگی دارایی­های یک بانک را تحت تأثیر قرار می­داد.  

این کارشناس بازار سرمایه با اذعان به اینکه بر اساس امار حجم سرمایه ای بازار بورس 110 هزار میلیارد تومان و فرابورس 30 هزار میلیارد تومان است ( حدود 25 درصد) که این نسبت مناسبی نیست و این میزان در برخی کشورها بالای 80 درصد ناچیز است. تصریح می کند : در کنار محدودیت های بازار پول ، بازار سرمایه مکانیزم­های خاص خود را برای جذب پس­اندازهای خرد و کلان و هدایت آنها به­سمت سرمایه­گذاری دارد. وجود صندوق­های متنوع از قبیل صندوق­های با درآمد ثابت، صندوق­های با درآمد پیش­بینی شده، صندوق­های سرمایه­گذاری در سهام، صندوق­های شاخصی و صندوق­های قابل معامله در بورس همچنین انجام فعالیت­های سبدگردانی این امکان را برای فعالین بازار اوراق بهادار فراهم آورده تا با مدیریت حرفه­ای سبد دارایی، امکان جذب پس­اندازکنندگان با سلیقه­ها و ترجیحات ریسک گوناگون حاصل شده  و به­عنوان یک گزینه در کنار بانک­ها مطرح شوند.این به معنای  پررنگ تر شدن حضور تأمین سرمایه ها در اقتصاد کشور است.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه سپهر با اشاره به گفته وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه بازار سرمایه باید به کمک بخش تولید کشور بیاید می گوید : چرخه سالم اقتصاد کشور این است که گسترش بازار سرمایه باعث هم‌افزایی در بازار پول خواهد شد و با گسترش نهادها و ابزارهای جدید که در بازار پول و سرمایه مشترک هستند به تامین مالی در اقتصاد ایران کمک خواهند کرد چراکه یکی از مسائلی که در اقتصاد ایران باید پیشرفت کند، شیوه‌ها، ابزارها و نهادهای تامین مالی است.

وی با تأکید بر اینکه کلید توسعه نظام تأمین مالی در کشور همزیستی مسالمت امیز بازار پول و سرمایه در کنار یکدیگر است  می گوید: بانک‌ها می‌توانند در توسعه بازار سرمایه نقش مهمی داشته باشند و بازار سرمایه هم می‌تواند از ابزارهایی که به نوعی ابزار مشترک بازار پول و سرمایه است، مانند اوراق مشارکت، پشتیبانی کنند.

زارع  خاطر نشان کرد : پیش از اینها  حوزه فعالیت بانکداری تجاری و بانکداری سرمایه­گذاری در برخی کشورها به­طور کلی از یکدیگر جدا بود به­طوری­که در سایه مقررات زدایی در سال­های اخیر این امکان فراهم شده  که با ایجاد هلدینگ­های مالی، امکان تعامل و همکاری بین دو حوزه مرتبط وجود داشته باشد. در حال حاضر در کشورمان فرض نهادهای نظارتی بازارهای پول و سرمایه بر تفکیک کامل دو حوزه و محدودیت بانک­های تجاری برای ورود به حوزه بانک­داری سرمایه­گذاری و بالعکس   است.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه سپهر در پایان شاه کلید تقویت نظام مالی کشور و خروج آن از بانک محوری را همیاری شرکت های تأمین سرمایه با یکدیگر و اتصال این زنجیره به بازار پول در کنار وجود ابزارهای مالی متنوع در بازار سرمایه و ارائه این ابزارها از طریق بانکهای سرمایه گذاری می داند .

این گزارش حاکی است علی­رغم تعریف جایگاه قانونی شرکت های تأمین سرمایه  بستر لازم برای توسعه ابزارهای مالی و حضور فعال­تر این شرکت­ها وجود نداشت. به­گونه­ای که طی سال­های ابتدایی حضور این شرکت­ها، اوراق بهادار به مفهوم امروزی توسعه پیدا نکرده بود و از طرفی تعهد پذیره نویسی یا بازارگردانی در این زمینه مفهومی نداشت. تا اینکه با تعریف ابزارهای مالی جدید و خصوصی­سازی بنگاه­های اقتصادی، نقش بازار اوراق بهادار پررنگ شده و حوزه­های فعالیت گسترده­تر و مشخص­تری برای این شرکت­ها بوجود آمد. از سوی دیگر باتوجه به وجود ابهامات در کسب­وکار این شرکت­ها و نبود چشم­انداز مناسب بازدهی در ابتدای امر، سرمایه­گذاران بالقوه  همچون بانک­ها، صندوق­های بازنشستگی و نهادهای بزرگ تمایل چندانی برای راه­اندازی چنین کسب­وکاری از سوی خود نشان نمی­دادند. اما بعد با نقش های جدیدی که برای شرکت های تأمین سرمایه تعریف شد، این شرکت­ها توانستند بازدهی مناسبی را ایجاد کرده و حضورقوی تری در بازار سرمایه داشته باشند.

      http://www.sena.ir 

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد